Program Hakkında

PYIAS Mentorluk Programı

İnsan Kaynakları çalışanları olarak şirketlerimizde çalışanların gelişimi için sürekli uğraşıyoruz; ama kendimiz için ne yapabiliyoruz? Cevabınızı duyar gibiyiz – Bu konuda yapabileceklerimizi ya bilmiyoruz ya da erteliyoruz... Biz de, bir İK Profesyonelini en iyi başka bir İK Profesyoneli anlar dedik ve Peryön İç Anadolu Şubesi olarak İK çalışanları  için özel bir Mentorluk Programı tasarladık. Bir kez de gelişimin odağında İK çalışanları olarak biz, kendimiz olalım.  

Mentorluk Programı ve Programın Amacı Nedir?

Mentorluk Programı, Peryön üyeleri için özel olarak tasarlanmıştır. Programın amacı, değişik kademelerdeki İnsan Kaynakları çalışanlarını bir araya getirmek, bilgi paylaşımını sistemli bir şekilde arttırmak ve yeni İnsan Kaynakları yeteneklerinin gelişimini sağlayacak bir ortam oluşturmaktır. Programın başarısı, doğru Mentor-Mentee eşleşmesine oldukça bağlıdır. Dolayısıyla Mentee/Mentor başvuru formlarında ve Mentorluk Programı eğitimlerinde paylaştığınız bilgiler bizim için çok büyük önem arz etmektedir. Hem formlarda hem de eğitimlerde fikirlerinizi, ihtiyaçlarınızı bize açıkça belirtmekten lütfen çekinmeyin.

mentor-prg-2

Süreç Nasıl İşliyor?

Peryön İç Anadolu Şubesi Mentorluk Programı, Peryön iletişim kanallarından yapılan duyurular ile başlayan bir yıllık bir programdır.

15 Kasım-31 Aralık 2018 tarihleri arasında Mentor ve Mentee başvuruları alınır.

Aralık sonuna kadar Mentor ve Mentee değerlendirmeleri yapılır.

2019 Ocak ayı içerisinde Mentee ve Mentor eğitimleri gerçekleştirilir. Yüz yüze yapılan bu eğitimlerle Mentee ve Mentorlar biraz daha yakından tanınır. Tüm bu bilgiler ışığında Peryön İç Anadolu Şubesi Mentorluk Programı Komitesi Mentee ve Mentor eşleştirmesini gerçekleştirir.

Ocak ayında tüm Mentee ve Mentorların katılımıyla düzenlenen toplantıda eşleştirmeler duyurulur. Bu toplantının bir amacı da Mentee ve Mentor arasındaki ilk bağlantının kurulmasıdır.

Mayıs ve Ekim aylarında toplam 2 adet, hem programın düzgün bir şekilde ilerlediğinden emin olmak hem de öğrenilmiş derslerin paylaşımını sağlamak için takip toplantıları yapılmaktadır.

Aralık ayı sonunda program sonlanmaktadır.

Neden Mentor olmalıyım?

Mentor olmak, kişinin liderlik becerilerini oldukça geliştirecektir. Kendisinden sonraki jenerasyonların düşünce tarzını,  sorunlarını, sorulara verdikleri yanıtları daha iyi yorumlayabilmesine ve dolayısıyla iş hayatında, kendi ekibindeki çalışanlarını da daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca program sayesinde İnsan Kaynakları fonksiyonundan yeni insanlarla tanışma fırsatı bulacaktır. Daha da önemlisi bir İnsan Kaynakları çalışanının kişisel gelişimine katkıda bulunmanın, kariyerine dokunmanın ve onun geliştiğini görmenin mutluluğunu yaşayacaktır.  

Mentor'dan beklenenler nelerdir?

Program dahilinde, Mentor'ların Mentee'lere en azindan ayda 2 saatini ayırmasını beklemekteyiz. Görüşmelerin sıklığı ya da süresi Mentor ve Mentee'nin ortak kararı ile şekillenecektir. Fakat Mentee'nin programdan fayda alabilmesi icin ayda minimum bir kez 1 saat kaliteli zamanı Mentor’u ile geçirmesi gerekmektedir. Mentor, görüşmelerde Mentee'yi dinleyip, onun gelişimi için faydalı olacak alanlarını birlikte belirleyip, bu alanlarla ilgili Mentee'ye yol göstermelidir. Bu görüşmelerdeki gizlilik konusuna karşılıklı hassasiyet gösterilmeli; görüşmelerde konuşulan konular Mentee ve Mentor arasında kalmalıdır. Mentorun, diğer Mentor'lar ile bilgi alışverişinin artması, öğrenilmiş derslerin paylaşımı için düzenlenecek Takip Toplantılarına katılması beklenmektedir.

Kimler Mentor olabilir?

Peryön İç Anadolu Şubesi Mentorluk Programı dahilinde Mentor olabilmek için aşağıdaki özelliklere sahip olunması gerekmektedir: *Peryön üyesi *İnsan Kaynakları alanında en az 5 yıl deneyimli *Tercihen koçluk ya da mentorluk eğitimi almış olmak Belirtilen bu özelliklere sahipseniz ve diğer İnsan Kaynakları çalışanlarının gelişimine siz de katkıda bulunmak isterseniz, sizi biraz daha iyi tanıyabilmemiz için lütfen Mentor Başvuru Formunu doldurunuz.

Neden Mentee olmalıyım?

Program sayesinde Mentee, iş hayatında ya da İnsan Kaynakları alanında karşılaştığı zorlukları daha kolay atlatabilecek, kendini geliştirebileceği alanları keşfedecektir. Insan Kaynakları alanındaki insan ağını arttırması açısından da faydalı olacak bu programda Mentee daha önce kendisi ile benzer yollardan geçmiş ve tecrübelenmiş birinden destek almanın ayrıcalığını yaşayacaktır.

Mentee'den beklenenler nelerdir?

Mentor’unun uygunluk durumuna göre görüşmelerin ayarlanmasının sorumluluğu tamamen Mentee'ye aittir. Dolayısıyla programın devamlılığı ve verimliliği Mentee'nin istekliliğine bağlıdır. Bu görüşmelerde Mentee'nin Mentor'undan beklentilerini açıkça belirtmesi ve Mentor'unun olumlu/pozitif eleştirilerine açık olması gerekmektedir. Görüşmelerdeki gizlilik konusuna karşılıklı hassasiyet gösterilmeli; görüşmelerde konuşulan konular Mentee ve Mentor arasında kalmalıdır.

Kimler Mentee olabilir?

Peryön İç Anadolu Şubesi Mentorluk Programı dahilinde Mentee olabilmek için sadece Peryön üyesi olmak yeterlidir. Ögrenmeye hevesli ve gelişime açık olmanız programdan maksimum fayda almanızı sağlayacaktır. Mentee Basvuru Formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.