Your address will show here +12 34 56 78
Prof.Dr.Cengiz_GulecProf. Dr. Cengiz Güleç / Madalyon Psikiyatri Merkezi Kurucu Üyesi

1948 yılında Sivas Şarkışla’da doğdu. İlkokulu burada bitirdi. Orta öğrenimini İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamladı. 1964-65 döneminde girdiği Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra, aynı fakültenin Psikiyatri Bölümünde 1976 yılında Nöro Psikiyatri uzmanı oldu. 1976-1978 yılları arasında, Fransız Hükümeti’nden burslu olarak Paris’e gitti. Paris V. Tıp Fakültesi, Sainte-Anne Psikiyatri Hastanesi’nde, Prof. Dr. P. Pichot’un servisinde, Adölesan (Ergenlik) Psikiyatrisi alanında görevli olarak 15 ay süreyle çalışmalar yaptı. Yurda döndükten sonra 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda Doçent oldu. 1988 yılında da Profesörlüğe atandı. 1996-1998 yılları arasında aynı anabilim dalına başkanlık yapan Dr. Güleç, 1988 yılında seçildiği Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fakülte Kurulu üyeliğini 11 Ocak 1999 tarihine kadar sürdürmüştür.

Dr. Güleç, tıp fakültesi öğrencilik yıllarında aynı üniversitenin felsefe bölümünden lisans sertifikası aldı. 1985-1988 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Sosyal/Kültürel Antropoloji Bölümü’nde, Prof. Dr. Bozkurt Güvenç’in danışmanlığında hazırladığı ve daha sonradan kitap olarak yayımlanmış bulunan “Türkiye’de Kültürel Kimlik Krizi” adlı çalışmasıyla 1989 yılında Antropoloji Bilim Uzmanı (Master) derecesi aldı.

1999 Nisan seçimlerinde DSP Sivas milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Dış İlişkiler ve Bilgi Teknoloji Komisyonları üyeliği ve son olarak da Parlementolararası Birlik Üyesi olarak siyasi çalışmalarını yürüttü Yayımlanmış 18 bilimsel kitabı ve 80’e yakın makalesi bulunmaktadır. Türkiye üniversitelerindeki yüze yakın psikiyatri öğretim üyesinin katılımı ile hazırlanmış ve alanında çok önemli bir kaynak niteliği taşıyan, iki ciltlik “Psikiyatri Temel Kitabı’nın baş editörüdür. Son yıllarda Psikolojik Antropoloji ve Transkültürel Psikiyatri alanlarında ilgisini yoğunlaştıran Dr. Güleç, Madalyon Psikiyatri Merkezinde çalışmaktadır.

Türkiye İş Bankası tarafından düzenlenen Gençlik Yolu “Gençliğin Eğitimi” Konulu yarışmada Üçüncülük ödülü,

Türk Tabibler Birliği ve ÖSYM’nin Prof. Dr. Altan Günalp adına 1989 yılında düzenlediği “Tıp Eğitimi” konulu yarışmada birincilik ödülü,

Türkiye Çevre Vakfının 1990 yılında düzenlediği “Çevre Sorunları” konulu yarışmada Özel Mansiyon ödülü sahibidir.