Your address will show here +12 34 56 78
Murat_SahinMurat Şahin / Fütüristler Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkanı

1971’de doğdu. İş hayatına Mesaj Halkla İlişkiler şirketinde anketör olarak başladı. Ardından Eczacıbaşı Holding araştırma departmanında, Eczacıbaşı ile Procter & Gamble ortaklığı ile kurulan ve daha sonra Information Resources  Inc tarafından satın alınan Panel Pazar Araştırma şirketilerinde çalıştı. 1989 yılında anketör olarak başladığı bu öykü 199 yılında onu Trade Services Direktörüğüne getirdi.

1999 yılında sahaya çıkıp ayağını topa uzatmaya karar verdi ve Retail Marketing Services şirketini kurdu. Şirket önemli danışmanlık projeleri yaptı. Türkiye’nin değişik yerlerindeki aile şirketi perakende gruplarının satın almalar yöntemi ile büyüyen zincirler ile ilişkilerine aracılık etti. 2001 yılında Türkiye’nin ilk POD (point of Decision) mecrası Trigger ‘ı piyasaya çıkardı.Ülkedeki tüm büyük zincirleri bir havuzda toplayan sistem alışveriş arabalarını bir iletişim mecrası haline getirdi.

Büyük şehirlerde trafikte bekleme süresini azaltan veya trafiği yönetmek için kullanılan otomasyon çözümlerinin ülkemizde görülen ilk örneklerinde yöneticilik yaptı.  Elektronik raf yönetimi, kategori yönetimi, perakendeci sayımı perakende ve pazarlama alanında Türkiye’nin ilk kez duyduğu ve Murat Şahin’in içinde bulunduğu kimi projeler oldu. 1999 – 2003 yılları arasında Retail News dergisinde İzlenimlerini yazdı. 2003 – 2007 arasında başarı öykülerini birinci ağızdan dinleyip paylaşılmasına aracılık edebilmek için Ceo’s dergisinde Işığın peşinde röportajlarını yaptı.

Profesyonel hayatın yanı sıra Çağdaş Perakendecilik Derneği, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği, Internation Counsil of Shopping Centres, Pazarlama ve Kamuoyu araştırmacılar Derneğinde aktif bir üye ve kimi zaman yönetici olarak görev aldı.

2006 yılında önemli kariyerinde önemli bir değişiklik yaparak doğrudan son tüketiciye hizmet veren bir hizmet şirketinin kuruluşunda yer aldı. Orijinal, orijinal hayaller kurup bunları iş fikri ve iş haline getirmek için kuruldu. İlk olarak yarı zamanlı özel şoför hizmeti ardından da Secure Drive shuttle (havalimanı transfer hizmeti) başladı. Şu anda ayda 30.000 üzerindeki tüketici Secure Drive hizmeti kullanıyor. Secure Drive’ın ilkesi en lüks standartta hizmeti en erişilebilir fiyatla her kesimden insanın kullanımına sunmak.  Şirket ülkenin en büyük kredi kartı markaları ve hizmet şirketlerinin desteği ile büyüyor.  Bunun yanı sıra özellikle bağımlılık ve kredi kartı programlarına içerik ve tedarikçi ilişkileri hizmeti veren ve ekonomik havalimanı otoparkı işleten iki  Orijinal şirketi daha var.

Kendisini iflah olmaz bir hayalperest olarak tanımlıyor. Her gün dün yaptığınız işi bir adım ileriye götürecek bir şey yapıyorsanız o zaman kalite ve inovasyondan bahsedebilirsiniz diyor ve iş dünyasına Orijinal’in yeni ve yaratıcı projelerini anlatmaya devam ediyor.  Girişimciliği de fırsatlar defilesindeki iş insanı hali olarak tanımlıyor.  2010 yılında Junior Chambers International tarafından 2010 Creative Young Entreprenuer Award birinciliği elde etmiş ve European Business Awards 2011’de yılın girişimcisi kategorisinde  Türkiye finalisti ve son olarak 2015 yılında Endeavor girişimcisi seçilmiştir.

Bir kelime ile kendisini tanımlaması istendiğinde ise kendisini bir possibilist olarak tanımlar

Hayatının her anında yeni bir şey öğreneceği her fırsatı değerlendiren Murat Şahin, World Future Society üyesi ve  Fütüristler Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkanıdır