Temel Koçluk Becerileri Eğitimi

Eğitimin Amacı

Koçluk (Coaching), kişilerin yaşamsal farkındalığını arttırarak potansiyel kaynaklarını keşfetmesine ve yaşamındaki maksimum performansı yakalayabilme amacı ile ulaşılabilir hedeflere odaklanan planlı bir gelişim sürecidir. Koçluğun kalbinde, güçlü yönlerin yapılandırılması ile öz yönelimli öğrenme ve yaşam performansının arttırılması düşüncesi yatmaktadır.

Günümüzde ülkemizde pek çok konuda koçluk çeşidi vardır. Bunlardan bazıları yaşam, öğrenci, performans, takım, satış, girişimci, sporcu, kobi, kurumsal, satış, yönetici ve ilişki koçluğu’ dur. Ülkemizde bireysel koçluk uygulamalarının en yaygın çeşidi yaşam ve öğrenci koçluğu, iş yaşamında ise yönetici ve takım koçluğu olarak gözükmektedir.

Temel Koçluk Becerileri Eğitimi, tamamladıktan sonra size istediğiniz koçluk alanında ilerleme fırsatı tanıyacaktır.

Eğitimin İçeriği

1) Koçların danışanlarında kullanabileceği koçluk becerileri nelerdir?

 • Koçluk Nedir? Koçluğun Eğitim Sistemindeki Yeri Ve Önemi Nedir?
 • Koçluğun, Psikolog, Psikiyatrist, Psikoterapist, Psikolojik Danışman gibi mesleklerden farkı nedir? Sınırımız nedir?
 • Bireylerin Koçluk Rolü Nelerdir?
 • Yaşam Koçu Kimdir? Yaşam Koçunun Yetkinlikleri Nelerdir?
 • Eğitimde Koçluk Hizmetlerinin Faydaları Nelerdir?
 • Koçluk Felsefesi Ve Disiplini Nedir?
 • Koçluğun Genel Etik Değerleri Nelerdir?​

2) Koçluk Prensipleri

 • Danışanlara Karşı Profesyonel Davranış Nasıl Olmalıdır ?
 • Gizlilik-Özellik

3) Koçluk Becerilerine Hazırlık

 • Duyguyu Geri Yansıtma

4) Koçluk Süreci Eğrisi Grafik Anlatımı

 • Zihinsel Hazırlık
 • Ego
 • Seans Çerçeleme
 • Uyumu Yakalama
 • Empatik Dinleme- Psikolojik Oksijen Verme
 • Anlayış Ve Algılama
 • Kritik Gedik
 • Güçlü Sorular, Gözlemler, Ricalar
 • Yapılandırma

5) Koçluk Uygulamaları, Koçluk Diyalogları

Eğitmenler

Esra AYKEN

1991 yılında Virginia Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi’nde 4 yıl süreyle öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1995 – 2000 tarihlerinde Sheraton Ankara Hotel & Towers ve Sheraton Voyager Antalya Hotel de Eğitim Müdürlüğü görevinde bulunan Ayken, Brüksel ve Londra’da almış olduğu Değişim Yönetimi eğitimleri sonrasında Sheraton Otelleri Değişim Koordinatörü olarak da görev alıp çeşitli ülkelerde bu konuda eğitimler verdi.

MilSOFT Yazılım Teknolojileri’nde İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştığı 2000 – 2004 tarihleri arasında, İnsan Kaynakları çalışmalarının yanı sıra şirket süreç ve prosedürlerinin çeşitli  kalite modellerine uyumluluk çalışmalarını yönetti.

2004-2018 yılları arasında kariyerine TAV Esenboğa İnsan Kaynakları ve Yönetim Sistemleri Müdürü olarak devam eden Ayken, son yıllarda çalışmalarını İç Denetim, Değişim Yönetimi, Performans Yönetim Sistemi, Yetenek Yönetimi, Koçluk ve Mentorluk üzerine yoğunlaştırdı. Bu çalışmaların yanında yurtiçi ve yurtdışında bireysel ve kurumsal eğitimler veren Ayken, Executive Coaching, Performance Coaching, Coaching, NLP, Hypnose, Psikoloji ve Psikoterapi konularında uygulayıcı ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürdü.

Esra Ayken Temmuz 2018 tarihinden itibaren kariyerine Güven Sağlık Grubu İnsan Kaynakları Direktörü olarak devam etmektedir.

TİKAV (Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı) Danışmanı, Başkent Rotary Kulübü Dönem Başkanı, PERYÖN İç Anadolu Yönetim Kurulu Başkanı olan Ayken, Arda’nın annesidir.

Devrim AKSU

Devrim AKSU, Çukurova Üniversitesi’nden İşletme Lisans ve MBA derecelerini aldıktan sonra ODTU’de Eğitimde İnsan Kaynaklarını Geliştirme üzerine yüksek lisans yapmıştır. Daha sonra öğrenmenin sonu yoktur diyerek University of Massachusetts Boston’da “International Management” yüksek lisansını birincilikle bitirmiş ve UMASS Boston kampüsünde Türk Bayrağı’nın ebediyete kadar dalgalanmasını sağlamıştır.

İlk kurumsal deneyimini Türk Ekonomi Bankası’nda kazanan Devrim AKSU, 2002 yılında güzel ülkesine en çok hizmet ettiğini hissettiği yer olan ASELSAN’da çalışmaya başlamış ve 2016 yılının Haziran ayında İnsan Kaynakları Direktörü görevinden ayrılarak İK odağında çalışmalarını yürütmeye devam etmiştir. Ağırlıklı olarak İnsan Kaynakları Yönetimine ilişkin sistemler tasarlayan Devrim Aksu’nun uzmanlık alanları, işveren markası, değişim yönetimi, ücretlendirme sistemi, fasilitasyon, performans yönetimi, organizasyonel yeniden yapılanma, yetenek yönetimi, süreç yapılandırma ve çalışan memnuniyetinin ölçülmesidir. Aynı zamanda Peryön İç Anadolu Yönetim Kurulu Üyesi olan Devrim AKSU, 2015 yılında Erickson Coaching International’ın Profesyonel Koçluk eğitimlerini tamamlamış ve aynı yıl Training Development Center’dan “Assessor” unvanı almıştır.

2010 yılında LEGO Serious Play ile tanışan Devrim AKSU, özel hayatında tutkusu olan Lego’yu, iş hayatında pek çok alana entegre etmiş ve Lego Serious Play Fasilitatör eğitimlerini tamamlayarak bu tutkusunu organizasyonların ihtiyaçlarını giderebileceği bir metodoloji haline getirmiştir.

Profesyonel koçluk, danışmanlık ve eğitmenlik çalışmaları ile bireylerin ve organizasyonların gelişimine destek vermektedir. Potansiyelini keşfetmiş bireyler ve organizasyonlar yaratmayı kariyerinin en büyük başarısı olarak tanımlayan Devrim AKSU, hayatta en büyük başarıyı Hakan’ın eşi, Arya ve Aren’in ise anneleri olmak olarak tanımlamaktadır.

Eğitim Ücreti

PERYÖN Üyesi: 395 TL

Katılımcı: 495 TL

*Eğitim ücretlerine %18 KDV dahildir.

Eğitim Yeri: Next Level Workinton

Eğitim Günü / Saati: 21 – 22 Eylül 2019 / 09:30 – 16:30